четвер, 5 жовтня 2017 р.

Про естонські свята

Новий Рік
Новий  2016 рік я зустріла в пабі, де святкувало чимало естонців. О 12 всі поспішили на центральну площу, де була встановлена головна ялинка міста. До речі, в останній тиждень грудня на відкритті ялинки зібралося населення чи не всього міста та прилеглих сіл.
 Про те, що наступив 2016 рік, оповістили феєрверки. Наступний робочий день приємно мене здивував: колеги обіймали один одного та бажали один одному хорошого нового року - «Head uut aastat!».
Sõbrapäev
14 лютого естонці відзначають День святого Валентина або ж День друга.  Отож, в цей день абсолютно всі отримують валентинки та цукерки, бо всі мають друзів.  Я здивувалася, коли на вулицях містечка не побачила поспішаючих людей з трояндами. На що мої колеги сказали, що в них є машини. Більшість їдуть в спа та проводять там день релаксу. Можу лиш добавити, що естонці обожнюють спа та сауну, діти аж світяться від радості, коли чують, що поїдуть з батьками в спа.
Масляна
Масляну(Vastlapäev) в Естонії відзначають у вівторок сьомого тижня до Пасхи. У 2016 році  цей день припав на 9 лютого. Назва свята походить від німецького слова fasten, що означає постити, адже наступний день після Vastlapäev уже піст.
У цей день естонці за давньою традицією з’їжджають з гірки на санях, але так як у нас не було снігу, то ми імітували сани з простирадл та катали на них дітей у залі дитячого садочку. Вважається, що чим довший слід від саней, тим краще ростиме льон.
Традиційна їжа Масляної  - це гороховий суп (hernesupp) та булочки з вершковим кремом (vastlakuklid). У булочок тонко зрізаний вершечок – це шапочка, якою накривають крем, зверху її посипають цукровою пудрою.
Під час святкування Масляної не обійшлося без гадання. Суть обряду така: під трьома горнятами ховають колечко, хліб та монетку. Колечко символізує заміжжя, хліб – ситість, гроші – достаток. Звісно, найбільше дівчата радіють, коли під обраним горням знаходять перстень.
В давнину дівчата також клали свинячі кості, які залишалися з супу, в ряд на підлозі, а тоді впускали в кімнату собаку. Чию кістку він брав першою в рот, тій дівчині слід було очікувати заміжжя.
Також в день Масляної естонці роблять для дітей народні іграшки vurr – вертушки з мотузки та великого ґудзика (раніше використовували свинячі кості). Крутячись, ці іграшки видають відповідний звук – vurr-vurr.
Пасха
Lihavõtted (закінчення посту, коли можна їсти м’ясо)
В Естонії Велика п’ятниця є офіційним вихідним, а от Світлий понеділок – робочий день. Естонці як і українці фарбують яйця. Ми з дітьми розмальовували варені яйця звичайними олівцями – перший подібний досвід у моєму житті. Так як Пасха весняне свято, зазвичай яйця викладають на тарілку, дно якої встилає трава. Як і в більшості західноєвропейських країн діти шукають на Великдень шоколадні яйця, які приносить пасхальний заєць.
Naistepäev
Я була глибоко здивованою, коли почула, що естонці святкують Жіночий день. Хоча це неофіційний вихідний день, всі радіють святу. З самого ранку двоє наших працівників чоловічої статі вітали колег зі святом. Хлопчики прийшли з квітами для вчителів та маленькими подарунками для своїх подруг. Згодом усі хлопчики нашої групи готували торт з печива (з допомогою няні) для жіночої половини  групи. Всі перебували у піднесеному настрої цілий святковий день.
Veteranipäev
З 2013 року 23 квітня щорічно в Естонії відзначається День ветерана. Таким чином вшановуються учасники міжнародних військових місій. По всій країні вивішуються державні прапори, в центрі Таллінні проводиться концерт.
Emadepäev
День матері святкується в Естонії як і у всьому світі у другу неділю травня. Діти готують мамам подарунки, в садочку проводиться святковий концерт.
Jaanipäev
День літнього сонцестояння відзначається 24 червня. Випадково побувала на святкуванні у місті Вальга в ніч з 22 на 23 червня. Все виглядало так як наше святкування Івана Купала – запалене багаття та дискотека під відкритим небом. Була неприємно вражена контингентом учасників масових гулянь – добряче випивші російськомовні жіночки та чоловіки за 40, які багато курили та викрикували російські мати. Цікавою була розмова однієї жіночки та чоловіка, який збирав пляшки після закінчення святкування. Суть розмови:
-         Навіщо ти збираєш пляшки?
-          – Бо не маю роботи.
-         – Досить себе принижувати. Вмийся, причешися і гуляй. В мене теж не має роботи, кредит треба платити, але я ніколи в житті не піду збирати пляшки. Себе треба поважати.
Чоловік та його напарниця попрацювали на славу – територія була ідеально прибраною.
Наступні вихідні дні 23 та 24 червня у Виру виглядали наступним чином: на дачі, в саду або на березі озера компанії, шашличок і до шашличка, а також традиційна сауна. Що мене здивувало, на вулиці під 30 градусів спеки, однак традиція є традицією – на Іванів день повинна бути сауна.
День відновлення незалежності Естонії
Відзначається 20 серпня. 20 серпня 1991 року в Таллінн прибули відділи 76-ї Псковської десантно-штурмової дивізії. Добровольцями була організована охорона Вишгороду в Таллінні (Тоомпеа) і Будинку радіо і телебачення. Народний фронт Естонії на Площі Свободи скликав мітинг, який поставив вимогу відновити незалежність Естонії. Цього ж дня, пізно ввечері — о 23:02, Верховна рада Естонії спільно з керівництвом Конгресу Естонії ухвалила рішення «Про незалежність Естонської держави та утворення Конституційної асамблеї», тим самим проголосивши відновлення незалежності Естонії. (Вікіпедія)
День знань
Традиційно 1 вересня – початок нового навчального року.
День вчителя
Святкується 5 жовтня з традиційними привітаннями, концертами та відзначенням кращих педагогічних працівників.
День Марта – Mardipäev та День Кадрі - Kadripäev
10 листопада відзначається день Марта – покровителя хліборобів, а 25 листопада – день Кадрі – покровительки овець. Ці свята пов’язані із вшануванням духів. На день Марта діти або група дорослих одягаються у все чорне, а на день Кадрі навпаки у все біле. Пізно ввечері діти стукають в двері співають традиційні пісні, розповідають жарти та загадують загадки, бажають здоров’я господарям. Натомість отримують солодощі та яблука. Нажаль, я жила у п’ятиповерхівці, отож до мене в гості не завітали діти. Я лиш бачила сценку присвячену дню Кадрі, яку показали вчителі дітям у дитячому садку. Звісно, традиційних жартів на естонській я не зрозуміла.
День батька – Isadepäev
Відзначається в другу неділю листопада. Діти готують подарунки для батьків. Оскільки, в багатьох дітей сім’я складається лиш з мами, то в нашій групі вирішили провести день сім’ї замість концерту в честь батька.
Адвент
В останню неділю листопада розпочинається передріздвяний період з традиційними різдвяними календарями та свічками. Діти стають невгамовними, отримуючи кожного дня подарунки та солодощі, які їм залишають гноми - päkapikud. Незабуду, як запалили головну ялинку міста – стільки естонців в одному місці я ще не бачила!
Діти вчать різдвяні пісеньки та вірші, готуються в садочку до свята. З нетерпінням очікують Jõuluvanna  - естонська назва Санти-Клауса. Дорослі ж займаються пошуком подарунків для рідних.
Jõulud – Різдво
24 грудня в різдвяний вечір традиційними стравами на столі є свинина з тушеною капустою та картоплею, кров’янка з журавлиним або гарбузовим салатом. Коли я проводила зустрічі з естонськими школярами, то їх найбільше цікавило чи подобається мені кров’янка. Моя чесна відповідь - ні, я не люблю кров’янку. А також традиційним є імбирне печиво piparkook.
25 та 26 грудня є офіційними вихідними в Естонії.
Sünnipäev – День народження
В цей прийнято приймати привітання та подарунки, святкувати з сім’єю чи друзями. Мене здивував той факт, що естонці незабобонні люди. Якщо день народження випадає в середу, то чому б його не відсвяткувати в неділю, яка передує цій даті! В моїй ж сім’ї вважається, що святкувати наперед – це погана прикмета.

Palju õnne sünnipäevaks! /палью инне сюніпеевакс / – привітайте друзів з Днем народження по-естонськи.

Немає коментарів:

Дописати коментар